Twoje portfolio online

2011-09-05 11:30:09, komentarzy: 2

Portfolio- to według Wikipedii teczka (także w sensie dosłownym lub np. segregator) z przykładowymi pracami artysty, a w szerszym znaczeniu prezentacja dokonań danej osoby lub firmy, np. plik zawierający próbki, przykłady i wizerunki wykonanych, kompletnych prac, mogących być podstawą do oceny jej umiejętności, zdolności do pracy na danym stanowisku lub wykonania danego zadania. Oczywiście, nie musi to być teczka lub segregator w dosłownym tego słowa znaczeniu- może to być wirtualny segregator, w którym ludzie pokazują swoje dokonania na polu zawodowym.

 

 • Dlaczego warto mieć swoje portfolio?

   

  Wiele osób nie widzi sensu w prowadzeniu własnego portfolio- jednak w dużej ilości przypadków jest to błąd. Dlaczego dobrze jest mieć taką wirtualną teczkę? Ponieważ potencjalni klienci mogą w ten sposób ocenić jakość Twojej pracy, zobaczyć ofertę, a także zobaczyć postęp w zdobywaniu umiejętności. Jeśli natomiast szukasz pracy, to portfolio może być Twoim CV.

   

 • Jak prowadzić portfolio?

   

  Systematycznie- jeśli masz w jednym czasie wiele zleceń, to nie publikuj wszystkich od razu, tylko rozłóż ich publikację w czasie- żeby na stronie cały czas się coś działo. Dodatkowo, na stronie możesz wyróżnić projekty, które uważasz za najlepsze- jeśli faktycznie masz się czym pochwalić.

   

 • Kto powinien mieć, a kto nie?

   

  Przedstawiciele pewnych zawodów potrzebują swojego portfolio bardziej niż innych. Do pierwszej grupy zaliczają się wszyscy, którzy mogą się pochwalić wynikami swojej pracy- graficy, architekci lub copywriterzy. Do drugiej grupy zaliczają się osoby, których praca jest objęta tajemnicą zawodową lub efekty ich pracy są niemożliwe do przedstawienia przez internet(np. lekarze lub budowlańcy). Jest też trzecia grupa- która może się pochwalić swoją pracą przez internet, ale portfolio może nie ukazywać tego, co tak naprawdę robią- tutaj przykładem są programiści, których kodu nie sposób ocenić przy aplikacjach wykonywanych dla konkretnych firm- ponieważ kodu najzwyczajniej nie mogą pokazać.

   

 • Blog jako portfolio?

   

  Czy blog może służyć za portfolio? Oczywiście że tak- w końcu blog nie jest niczym innym, tylko stroną www. To, czy Twoje prace będą się pojawiały jako kolejne posty czy będą w wydzielonym miejscu Twojej osobistej strony, nie ma żadnego znaczenia- poza wygodą użytkowania. Blog ma jedną przewagę nad tradycyjną stroną- możesz tam swobodnie publikować swoje przemyślenia dotyczące nie tylko pracy(chociaż posty osobiste mało kogo interesują na profesjonalnym blogu).

   

Kategorie wpisu: Aplikacje
« powrót

Dodaj nowy komentarz

 • Gość 8:55, 6 września 2011

  No, jeszcze byłoby dobrze zrobić ranking odwiedzin wszystkich stron manifo

  Odpowiedz
 • tomek grzyb 16:28, 1 lutego 2012

  Doskonała propozycja, mam zamiar skorzystać i wypróbować manifo :) pozdrawiam :)

  Odpowiedz
Kreator stron internetowych - strona bez programowania