Jak efektywnie szukać informacji w Google

2011-09-05 11:18:38, komentarzy: 1

Przy okazji wpisu o budowie wizerunku firmy w sieci zapowiedziałem krótki kurs efektywnego wyszukiwania informacji w Google, który dzisiaj przedstawiam.

 

 • Najprościej- cudzysłowie

   

  Najprostszym operatorem, którego można użyć jest cudzysłów. Wyszukanie hasła"sok z czarnejporzeczki" pokaże strony, które zawierają dokładnie tekst sok z czarnejporzeczki(oczywiście będzie też wskazówka Czy chodziło Ci o: "sok z czarnej porzeczki"...). Często zdarza się, że szukamy konkretnego wyrażenia, a Google z uporem maniaka pokazuje wyniki zawierające hasło podobne, ale różniące się na tyle mocno, że nie znajdziesz nic na wybrany przez siebie temat.

   

 • Operatory +/-

   

  Operatory + i - służą do oznaczenia danego słowa jako konieczne lub jako wykluczające wynik. Przykładowo- porównaj wyniki, które zobaczysz po wpisaniu wyrażeń białej czekolady, +białej czekolady i "białej" czekolady. Jak widać, ostatnie dwa wyniki są takie same, ale znacząco różnią się od wyniku pierwszego.

   

 • Operator site

   

  Operator site służy do przeszukiwania treści jednej, konkretnej witryny.site:onet.pl niesamowite wydarzenie pokaże wszystkie podstrony Onetu, które zawierają wyrażenie 'niesamowite wyrażenie' lub jakąś jego odmianę.

   

 • Operator intitle

   

  Intitle pokaże Ci wszystkie strony, które są zatytułowane według szukanego wyrażenia. Przykładowo intitle:manifo pokaże wszystkie strony, które w tytule mają frazę manifo, a intitle:manifo intitle:dobre na dzień dzisiejszy pokaże tylko odnośnik do posta na blogu Manifo o marketingu na forach

   

 • Operator inurl

   

  Inurl pokaże Ci strony, które mają w adresie szukane wyrażenie. Przykład(łączący kilka operatorów) to inurl:manifo -site:manifo.com- zostały pokazane wszystkie strony, które mają w adresie słowo manifo, ale nie są podstronami i subdomenami Manifo.com.

   

 • Kto? Co?

   

  Najlepsze rezultaty osiąga się wpisując słowa w mianowniku, jako że wiele stron zawiera spisy zagadnień zapisywanych właśnie w tym przypadku. Można oczywiście eksperymentować, jednak najczęściej występującą formą jest mianownik. Czasem jest dobrze dodać na początku słowo zaczynające się od przedrostka ‚naj’- najlepszy, najmniejszy, najszybszy - dużo osób robi zestawienia wszystkich produktów, które są ‚naj’.

   

 • Odstępy i skróty

   

  Google nie rozróżnia małych i dużych liter, ale ważne są odstępy szczególnie w nazwach oraz ich skróty. Np. windows 7, windows7, win 7 i win7 dają różne wyniki. Jest to ważne, gdy poszukujemy jakiegoś konkretnego modelu danego urządzenia.

   

 • Synonimy

   

  Szukaj synonimów. Dzięki stosowaniu synonimów możemy trafić na różne, często bardzo ciekawe strony. Np. ładne kwiaty, piękne kwiatki, ładne kwiatki, piękne kwiaty. Warto zwrócić uwagę na zdrobnienia jak kwiatuszki, kwiatusie - zwłaszcza, że możemy natrafić na ciekawe informacje napisane przez mało formalnego blogera, który używa kreatywnych zwrotów.

   

 • Ustawienia zaawansowanego wyszukiwania.

   

  Stosując zaawansowane wyszukiwanie(link po prawej stronie pod wyszukiwarką) możesz ustawić język i region stron, spośród których podane zostaną wyniki wyszukiwania. Do dyspozycji masz również typ poszukiwanego dokumentu (PDF, DOC etc., można też użyć operatora filetype:TYP_PLIKU), datę strony (zamieszczenia informacji) oraz strony podobne do podanej przez Ciebie witryny. Do dyspozycji masz również tzw. SafeSearch, czyli filtr rodzinny. Ma on za zadanie omijać w wynikach wyszukiwania witryny o niebezpiecznej lub niecenzuralnej treści. Jeżeli zależy Ci na bezpieczeństwie może Cię zainteresować dodatek do przeglądarki WOT (Web of Trust) stanowiący system ostrzegania przed niebezpiecznymi stronami www. Każdy kto zainstaluje tenże dodatek może sam oceniać dowolne miejsce w sieci, w jakim się znajdzie. Zielone kółeczko obok strony www w wynikach wyszukiwania oznacza, że strona ta jest bezpieczna, żółte - podejrzana, a czerwone - niebezpieczna.

   

Kategorie wpisu: Promocja
« powrót

Dodaj nowy komentarz

 • wiktoria :) 22:36, 18 stycznia 2012

  nie moge znaleśc mojego bloga ,,wiktoria moje życie'' :(

  Odpowiedz
Kreator stron internetowych - strona bez programowania